Make your own free website on Tripod.com

BÜYÜKKABACA EKONOMİSİ

 

        Büyükkabaca'da meyvecilik gelişmiş,bunun yanında hayvancılık,ziraat ürünleri azalmıştır.Son zamanlarda sanayide fazla gelişme olmamış ekonomik kriz maalesef bu sektörümüzü de etkilemiştir. Kasabamızda,Elma,Vişne,Kiraz,Kaysi,Ayva,Üzüm ,Şeftali,Armut ve Badem üretilmektedir.  

    Elma dikimi halen devam eden meyve ağaçlarından birisidir. Son zamanlarda Elma pazarlamasında yaşanan sorunlar,Hem köyümüz tüccarlarını zora sokmuş,hem de üreticilerimizi  zarar ettirmiştir. Bunun bir sebebi de Soğuk hava depolarının fiyatlarının çok fazla olmasıdır.Köyümüz çiftçileri bir birlik oluşturamadıklarından her yıl yabancı tüccarlar tarafından dolandırılmakta yada parasını çok geç almaktadırlar.Ayrıca köyümüzde çoğu çiftçimizin bahçeleri küçük olduğundan zamanında ilaçlarını atamamakta hem bahçesi zarar görmekte hem de boşuna ilaç parası ödemektedir.

   Vişne ve Kiraz dikimi elmaya nazaran daha azdır.Çiftçilerimiz bu meyvelere elmaya verdikleri önemi göstermemekte ilaçlarını zamanında atmamakta bu nedenle de ürün hem kalitesiz hem de kurtlanmaktadır.Satışları elmaya göre peşin olduğundan daha iyidir.Fakat bu ürünlerimizde son yıllara da beklenen fiyatların altında satılmakta özellikle vişne üreticisine zarar ettirmektedir.

   Kaysı,Şeftali,Armut,Ayva bu meyvelerimizin üretimi henüz az olduğundan tüccarda fazla olmamakta,bakımına da gerekli özen gösterilmemektedir.Dolayısı ile çiftçimiz bu ürünlerini de istediği fiyatlardan satamamakta bazen ayvalar bahçelerde kalmaktadır.

     Çiftçilerimizin en az  özen gösterdikleri meyvelerden biriside badem ağaçlarıdır.Neredeyse yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

    Üzüm önceden de pazarı olmayan,ancak yaş üzüm olarak  tekel'e verilen yada pekmez yapılan başka yaş olarak değerlendirilemeyen kurutularak  değerlendirilen üzüm,günümüzde de modern bağcılık yapılmamakta,hele sulanmayan bağlar kaderine terk edilmekte kurumaktadır.

     Arpa,Buğday,Haşaş,Nohut,Fasulye bu ürünlerin üretimi de  azalmakta,Bulgurluk ve unu da dışarıdan almaktadırlar.Hayvancılıkla uğraşanlarda zaman zaman saman ve arpasını dışarıdan temin etmektedirler.Arpa ,Buğdayın az ekilmesi hayvancılık yapanları da azaltmıştır.Maliyetlerin yüksek olması modern büyükbaş hayvancılığın yapılmasını etkilemiş,çoğu evinde birer ikişer inek beslemektedir.

 Bu ürünlerde zararlılarda mücadele ve zararlıların tanımı ile ilgili aşağıdaki adresten her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.
www.tagem.gov.tr/yayinlar/yayinlar.html
                     

      Kasabamızda sanayi büyük bir gelişme göstermiştir.Mazotlu araçların özellikle traktör , lombardini ve pancar motorlarının bakım ve tamiratları en iyi şekilde yapılmakta  ayrıca yedek parça kolaylığı sağlanmaktadır.    Pat pat yapımı eskiye oranla üretimi azalsa da modern bir şekilde üretimi halen yapılmaktadır. Römork yapımına da başlanmıştır.Kasabamız sanayi dükkanlarında,iki adet oto lastikçi,Üç adet oto elektrikcisi,Altı adet kaynak ve pat pat imalat hanesi,Üç adet traktör tamir hanesi,iki adet kamyon tamircisi,Beş adet demir doğramacı,bir adet benzinli araç tamircisi,Beş adet marangoz olmak üzere yirmi yedi işyeri vardır.

 


Elma bahçelerinden bir görünüş

 
Kasabamızda yetişen Elmalardan bir görünüş.

Elmanın bazı faydaları:
   İçeriğinde bulunan organik asitler,soda ve fosfor,karaciğer ve mideyi olumlu etkiler,karaciğer ve safra salgısını artırır.Sinir ve adaleleri kuvvetlendirir.Kan şekerini düşürür,kolestrolü azaltır.Nefes darlığına,soğuk algınlığına,ses kısıklığına,öksürüğe,yüksek ateş ve iltihaplı hastalıklara iyi gelir.Elma suyu deriyi gerginleştirerek cilde güzellik verir.Deri döküntülerine iyi gelir.Böbrek ve karaciğer hastalıkları,damar  sertliği,egzama ve romatizmaya iyi gelir.


Kasabamızda yetişen Kaysılardan bir görünüş.